Nyomtatás

Miért kell az energetikai tanúsítás?

Magyarországon 2009. január 1-én lépett érvénybe az a rendelet (176/2008 Korm. rendelet), mely más jogszabályokkal együtt azt a célt szolgálja, hogy az energetikai tanúsítvány informatív szerepe révén javítsa az épületállomány energiahatékonyságát, segítse a tulajdonosokat ingatlanjuk energetikai korszerűsítésében, ezáltal hozzájáruljon a háztartások energiaköltségeinek csökkentéséhez.

  1. január 9-től az épületenergetikai tanúsítványa megléte ingatlan értékesítése esetén kötelező; az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell a tanúsító által hitelesített tanúsítvány kódját (HET kód), az átírásnál a tulajdonjog-bejegyzési kérelem mellett pedig az energiatanúsítványt is csatolni kell a földhivatalhoz.
  2. január 1-től nagymértékű változtatások léptek érvénybe az energetikai tanúsítás rendszerében. Magyarország az Európai Uniós tagságából adódóan 2016. január 1-től hatályba lépteti a közel nulla energia igényű épületekre vonatkozó követelményeket, ami a gyakorlatban azzal jár, hogy jelentős mértékben szigorodnak a követelményértékek. A besorolások jelölése is változott: a skála a legkedvezőbb „AA++ minimális energiaigényű” kategóriától a leggyengébb „JJ kiemelkedően rossz” kategóriáig terjed.

 

A tanúsítvány megmutatja, hogy milyen szintű az adott épület energiahatékonysága. Az FF kategória jelenti az átlagost, a "BB" kategória jelenti a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményt. 2021 január 1-től csak BB kategóriájú új építésű ingatlanokat lehet használatba venni.

 

 

Mikor kell energetikai tanúsítványt készíttetni?

Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI.30.) Korm. rendelet alapján az alábbi esetekben kötelező a tanúsítvány:

MEGLÉVŐ INGATLAN ESETÉBEN:

ÚJ INGATLAN ESETÉBEN:

Az adásvételi és bérleti szerződésnek tartalmaznia kell a tanúsítvány azonosító kódját, és a vevő vagy bérlő nyilatkozatát arról, hogy az azonosító kód szerinti tanúsítványt vagy annak másolatát az eladótól vagy a bérbeadótól átvette.

Mikor NEM kell energetikai tanúsítványt elkészíteni?

- Önálló rendeltetési egységekre (lakások, üzlethelyiségek, irodák) esetében kötelező a tanúsítvány megléte, amennyiben az egy 50 m2-nél nagyobb épületben találhatóak. Vagyis egy 20 m2-es garzonlakásra is kell tanúsítványt készíteni és egy 30 m2-es házrészre is, amennyiben az egy 50 m2-nél nagyobb épületben található. Nem kell tanúsítani azonban a fűtelten és hűtéssel nem rendelkező épületek, épületrészek, mint önálló rendeltetési egységeket (például egy garázs).

Kinek kell készíttetnie a tanúsítványt?

Az energetikai tanúsítványt a tulajdonosnak (eladó vagy bérbeadó) kell elkészítenie és a vevő fele átadási, a bérlő felé bemutatási kötelezettség terheli. A tanúsítványt legkésőbb a szerződéskötés időpontjáig el kell készíttetni.

Meddig érvényes tanúsítvány?

A tanúsítvány 10 évig hatályos, de amennyiben az igazolás hatálya alatt az épületre irányadó jogszabályban meghatározott követelményérték megváltozik, az épület energetikai minőségi osztályba sorolását ismételten el kell végezni, ha a tanúsítvány hatálya alatt eladás, vagy bérbeadás történik. Új tanúsítvány készítésével az előző hatályát veszti.

Kik készíthetnek hiteles tanúsítványt?

Az energetikai tanúsítvány elkészítése speciális vizsgálatokat és számításokat igényel, és csak az végezheti, aki rendelkezik energetikai tanúsítói jogosultsággal. Aki energetikai tanúsítói tevékenységet kíván folytatni, azoknak rendelkeznie kell az alábbi feltételekkel: